Zpívající copywriter vydává album Český folk

Pavel Šenkapoun je autor úspěšné knihy Webcopywriting pro samouky a blogu Nejlepší copywriter. Svou schopnost pracovat se slovy nyní zúročil na debutovém autorském albu Český folk, které vydal pod pseudonymem Leo Pank Ševelpuna.

Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Šenkapounovo básnické a písničkářské alter ego přišlo na svět někdy kolem roku 2001, původně jako recesistická protiváha jeho rockových projektů. V roce 2009 se L. P. Ševelpuna mihl ve finále Zahrady a od roku 2014 zveřejňuje své texty a písně na webu sevelpuna.cz.

„Písničky píšu od 16 let,” popisuje genezi alba autor. „Když jsem si jednou spočítal, že už jich mám kolem 150, řekl jsem si, že by to chtělo alespoň pár z nich poslat mezi posluchače.” Tak se zrodil nápad vydat písničkové album, cesta k němu ale nebyla snadná.

„Nejdřív jsem neúspěšně hledal vydavatele. Posléze jsem se rozhodl vybrat peníze na Hithitu mezi lidmi, kteří mě znají z copywriterského prostředí,” popisuje peripetie kolem vzniku alba písničkář. „Pak jsem hledal producenta. A našel ho úplně náhodou v tunelu mezi Žižkovem a Karlínem, když jsem se jednou odpoledne vracel z práce a on tam zrovna buskoval.”

Jan Vacík, Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Jan Vacík, Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Producentem alba se stal Jan Vacík, básník, všestranný muzikant a frontman kapely Čtvrt na smrt. Honza a jeho kolega ze Čtvrt na smrt Jiří Sejf vymysleli aranže 13 písní a angažovali zbývající členy kapely (Jakuba Hartmanna, Dalibora Hrubeše, Aničku Kurkovou, Keishiro Mikawu) i další hudebníky. Například kytaristu Míru Richtera, který hrál s Pavlem Šenkapounem ve skupině St. Gerose, držitelku autorské porty Sašu Niklíčkovou, saxofonistku Aněz Urbanovou baskytaristu Tomáše Kurfursta, kontrabasistku Káťu Vackovou nebo členku skupiny Yellow Sisters, zpěvačku Lenku Boháčovou Jankovskou.

Saša Niklíčková a Láďa Koťátko na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Saša Niklíčková a Láďa Koťátko na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Pro producenta je fantastické, když ho upřímně baví hudba, kterou dělá. A protože Pavla považuji za výborného textaře se schopností napsat nosnou melodii a navíc nám dal v podstatě volnou ruku v aranžích, je pro mě práce na Českém folku takovým malým splněným snem,” shrnuje spolupráci na albu Jan Vacík.

Nahrávání bicích a akustické kytary proběhlo v únoru 2022 v údrnickém studiu Aluna, zbytek nástrojů a vokálů pak během jara a léta nahrál Jan Vacík ve svém domácím studiu na pražských Vinohradech. O mastering se postaral Petr Kakaxa Fleissig ze studia 3bees.

Vznikla zvukově pestrá deska, jejíž název „Český folk” můžou někteří skalní fanoušci žánru pokládat až za kacířský. „Na folku mě vždycky zajímaly hlavně texty. Studoval jsem je, dokonce o nich napsal disertaci, učil jsem se z nich. Hudebně mi ale jsou bližší jiné styly – rock, blues, grunge, punk. A přesně tohle ‘ne-folkové’ cítění máme společné s Honzou Vacíkem a jeho kapelou, byť jde už o generaci mladší muzikanty. V Honzově produkci vzniklo album, které je hodně písničkové, ale folkové zas až tak úplně ne. Na křtu alba mi jeden účastník řekl, že je to taková moderní a energická podoba folku. Beru to jako poctu,” vysvětluje Šenkapoun alias Ševelpuna.

Křest Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Křest Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Křest alba proběhl 26. 10. 2022 v žižkovském klubu Žižkovšiška a vedle Ševelpuny na něm zahrála právě i Saša Niklíčková a Čtvrt na smrt. Od listopadu je pak album dostupné na Spotify a dalších online platformách a objednat ho lze také na webu ceskyfolk.cz.

Odkazy

Album na Spotify: https://open.spotify.com/album/6cJ9RxjZvKczvjZojAsUdU
Hyperlink na online hudební platformy: https://bit.ly/3SZzeX0
Více o albu + objednávka fyzického CD: https://ceskyfolk.cz/
Web: https://sevelpuna.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/sevelpuna
Odkaz na fotky ze křtu: https://bit.ly/3gZRhzc
Odkaz na profilové obrázky: https://bit.ly/3SWo1q2